SEX, DRUGS AND GLITTER – PRZEWODNIK PO EUFORII

Ostatni odcinek pierwszego sezonu „Euforii” już za nami. Widzowie nie mogli się doczekać własnych łez i skurczów żołądka podczas finału słodko-gorzkiej historii, którą przedstawiał. Nie pozostawiała ona żadnych niedopowiedzeń, pokazywała wszystko brutalnie i bez cenzury. Narkotyki, seks, psychoza i brokat – tak można by w skrócie podsumować „Euforię”. Kontrastowo do potwornych ścieżek linii fabularnej prezentowała się oprawa graficzna – estetyka kadrów utrzymana została w pastelowo-chłodnych kolorach, przyjemnym półcieniu i neonach. W efekcie serial zapiera dech w piersiach i chociaż jesteśmy z każdą minutą bardziej wstrząśnięci, błagamy o więcej. Doniella Davy, odpowiedzialna za makijaż, oraz Heidi Bivens, kostiumografka, dokonały czegoś magicznego – swoją estetyką, dbałością o spójność z postacią i wpisaniem się w trendy oraz inspiracje uwielbiane przez młodzież sprawiły, że „piękna strona mocy” chwilami odwraca uwagę od głównego wątku serialu.

Garderoba każdej z postaci była definiowana na podstawie scenariusza i zmieniała się na przestrzeni odcinków, rozwijała się razem z nią. Była niesamowitym wyzwaniem – stylizacje wymagały połączenia niewinności z seksualnością, eskapizmu z brutalnym realizmem, kompromisu vintage, streetwear’u i ubrań projektowanych od podstaw.

Wizaż nie pozostawał w tyle. Nie dajcie się zwieść – kryształki, brokat czy neonowe eyelinery pokrywają nadużycia fentanylu, nagie fotki, znęcanie się i nienawiść do siebie nie po to, by je zakryć, ale raczej by je wyeksponować. Każdy look dumnie błyszczy na skręcających duszę scenach, podkręca głód na tę pysznie uzależniającą audiowizualną podróż.

Inspiracje to także mikstura wybuchowa – od anime przez punk po Coco Chanel. Wszystko to przekonwertowane na wersję pokolenia „Z”, gdzie szkolny dresscode i norma społeczna to pojęcia względne. Jak mówi Bivens: „Rozpoczynamy rozmowę na temat stworzenia bezpiecznego środowiska dla młodych ludzi, aby mogli wyrażać siebie poprzez sposób ubierania się i wygląd”. „Euforia” w tym pomaga i w burzliwy, kapryśny, poruszający sposób stanowi fuzję doświadczenia społecznego, tożsamości, miłości i estetyki.

Follow
...

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!